Welcome, Guest. Please login or register.
17.11.17, 23:45:11
Home Help Search Login Register

+  Petrjr fórum
|-+  Společenské hry
| |-+  Deskové hry
| | |-+  Agricola
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pages: [1] Go Down Print
Author Topic: Agricola  (Read 15525 times)
Alnagon
Global Moderator
Štamgast

« on: 04.01.08, 09:35:25 »

Ahoj,

o téhle hře vám nic moc neřeknu, protože jsem ji dosud nehrál a nepředpokládám, že si ji vbrzku zahraju, nicméně hra stojí za pozornost ze dvou důvodů:
 1) hra se aktuálně dostala mezi 10 nejlépe hodnocených her na prestižním serveru BoardGameGeek
 2) hra je určena pro 1(!)-5 hráčů. Deskovku, kterou lze hrát i jako solitér, jsem ještě neviděl. Navíc, čím víckrát to hraješ, tím vyšší jsou nároky na to, abys vyhrál a čím líp jsi dopadl v minulé hře, tím lepší startovní podmínky máš ve hře následující - velmi originální!

Hra je farmářská budovatelská strategie pro hráče od 12 let (takže patrně žádná trivka)

Více zde: http://www.boardgamegeek.com/image/281898
 Česká pravidla(příšerný překlad, ale aspoň něco: http://www.boardgamegeek.com/file/download/28960/agricola_preklad_pravidel.pdf
L.Z.J.
Štamgast

« Reply #1 on: 04.01.08, 10:26:14 »

Podle popisu to vypadá zajímavě. To máš taky doma?

Jen mě trochu mate ten název. Jeden známý Agricola byl geolog.  Smiley
Alnagon
Global Moderator
Štamgast

« Reply #2 on: 04.01.08, 10:37:13 »

Podle popisu to vypadá zajímavě. To máš taky doma?

Jen mě trochu mate ten název. Jeden známý Agricola byl geolog.  Smiley

Ne, bohužel to doma nemám, ale snad by to v první půli tohoto roku mělo vyjít česky, tak uvidíme.
Alnagon
Global Moderator
Štamgast

« Reply #3 on: 03.07.08, 02:12:46 »

Tak jsem si konečně donesl Agricolu domů.
 Zahrál jsem si první hru a jsem fakt nadšen. Jak jistě víte, jsem momentálně doma sám, takže jsem hrál hru pro jednoho hráče. Je to výborná hra s docela jednoduchými principy. Každý hráč má na začátku dva obyvatele domu se dvěma místnostma, které zabírají dvě z patnácti políček jeho hracího plánu. Na zbytku plánu oráte pole, na něm pěstujete obilí nebo zeleninu, nebo tam můžete postavit ohrady a v nich chovat ovce, prasata a krávy, případně (vlastně se tam musí vejít všechno) přistavovat další místnosti a vylepšovat dům.
 Mimo to má každý hráč v ruce nějaké karty, kterými si může taky vylepšovat své hospodářství.
 Nemůžete ale dělat, cokoli vás napadne. V každém kole je na výběr z X akcí, každou z nich může v kole provést pouze jeden hráč s jedním svým farmářem. Čím víc máš lidí (maximálně 5), tím víc máš akcí, ale o to víc jídla musíš v určitých kolech vyprodukovat, abys je nakrmil.

Mnozí tuhle hru nazývají nejlepší hrou všech dob. Moc se jim nedivím.

A jak dopadla moje první hra? Ne to, že má čtrnáct kol, mi trvala zatraceně dlouho (asi čtyři hodiny), ale studoval jsem při tom pravidla a hodně přemýšlel o každé akci. Nakonec jsem prohrál o jeden chybějící rákos. Potřeboval jsem k výhře 50 bodů a měl jsem jich jen 47. Mít ten chybějící rákos, měl bych jich 50, možná 51.

Alnagon
Global Moderator
Štamgast

« Reply #4 on: 15.07.08, 12:50:29 »

Po pěti solitérních hrách začínám mít pocit, že už tuším, jak by se to v tom jednom člověku mělo hrát. Poslední dvě hry už jsem celkem s přehledem vyhrál. Při hraní jednoho hráče totiž přibývá zajímavý prvek, že následující hra zvyšuje nároky na bodový výsledek na konci hry, ale zase jsi na začátku zvýhodněn.

Teď musím přiblížit to, čím vlastně normální hra začíná. Každý hráč dostane náhodně do ruky 14 karet, polovina z nich jsou povolání, druhá polovina takzvané malé vybavení. Do druhé hry si hráč smí nechat na stole jedno povolání, které zahrál v minulé hře a taktéž dostane polovinu bodu, které měl v minulé hře jako limit přetransformovanou na jídlo. Ale v druhé hře už není limitem k vítězství 50 bodů, nýbrž 55.
 Do třetí hry si nechá hráč opět vyloženo to první povolání a k němu přidá další a zase bonusové jídlo a opět je vyšší limit atd. Zatím jsem teda víc, než dvě hry v řadě nehrál, ještě to hraju celkem pomalu a ty dvě hry mi zaberou celý večer.
Alnagon
Global Moderator
Štamgast

« Reply #5 on: 16.07.08, 08:47:48 »

Všechno je jinak  Cool. Opět jsem si včera zahrál a tentokrát docela s přehledem prohrál(no 47 bodů z potřebných padesáti). A líp to nešlo, fakt že ne. Možná je to tím, že jsem se zcela vykašlal na rostlinnou výrobu, ale bojím se, že s tím bych zase nestihl něco jiného. Je to boj a výborně vybalancovaná hra.
L.Z.J.
Štamgast

« Reply #6 on: 16.07.08, 13:48:53 »

A když prohraješ, tak už nemůžeš pokračovat proti vyššímu cíli?
A jaký je světový rekord vyhraných sólo her za sebou?
Alnagon
Global Moderator
Štamgast

« Reply #7 on: 16.07.08, 23:42:00 »

A když prohraješ, tak už nemůžeš pokračovat proti vyššímu cíli?
A jaký je světový rekord vyhraných sólo her za sebou?

Jo, na tohle jsem se taky ptal. Mělo by to být tak, že prohranou hru si hráč musí zopakovat. Já to zatím praktikuju tak, že po prohrané hře končím a pak hraju jindy zase od začátku. Jestli je nějaký světový rekord, nevím, každopádně po osmi hrách to přestává být zajímavé - to už má hráč sedm povolání a na delší nemá nárok, nicméně dá se.

Dělají se ale jiné soutěže. Hráči si vše připravují, prakticky nic nenechají náhodě a pak se snaží dosáhnout co nejlepšího výsledku při rádoby optimální nastavení. Už takhle bylo uhráno 140 bodů, možná i víc.

Já dneska měl dvě partie, první jsem vyhrál s 53 body, do dalěí hry jsem dostal jedno jídlo a nechal si dřevorubce a skončil jsem se 49 body - 6 bodů pod limit. Ještě tu hru neumím hrat.
Alnagon
Global Moderator
Štamgast

« Reply #8 on: 28.05.09, 12:16:37 »

Na stránkách hrajeme.cz se objevila informace o chystaném Č packu. Balíček se skládá z vybraných hráčských návrhů. Sám jsem jim asi šest návrhů poslal a v informační zprávě je zmínka o kartě vinný sklep. Já jsem takovou kartu navrhoval, držte mi palce, aby ta karta byla podle mého kvalitního návrhu  Wink
Ale klidně tam mohou být i jiné moje nápady, nebráním se tomu.  Smiley
L.Z.J.
Štamgast

« Reply #9 on: 28.05.09, 17:14:34 »

A dostaneš aspoň deputátní balíček?

A budeš tu svou kartu podepisovat?  Grin
Alnagon
Global Moderator
Štamgast

« Reply #10 on: 27.06.09, 08:37:37 »

Když to po mně někdo bude chtít, tak i podepíšu.  Wink
Jinak ano, autoři karty dostanou jeden č pack zdarma.
Alnagon
Global Moderator
Štamgast

« Reply #11 on: 23.11.09, 10:56:00 »

Když to po mně někdo bude chtít, tak i podepíšu.  Wink
Jinak ano, autoři karty dostanou jeden č pack zdarma.

Tak nakonec se do balíčku dostala jiná karta z mých návrhů a když text karty porovnávám s mým návrham, tak zůstal zachován pouze název karty a princip výpočtu odměny. Jinak je ta karta ale zcela k nepoznání. Smiley
L.Z.J.
Štamgast

« Reply #12 on: 17.12.09, 11:39:49 »

BTW víš kolik se sešlo a návrhů a kolik nakonec vydali karet?  Jestli bylo návrhů hodně, tak mohli hodně kombinovat a vybírat jen to nejlepší.
Pages: [1] Go Up Print 
Jump to:  

Login with username, password and session length