Welcome, Guest. Please login or register.
16.06.19, 17:07:39
Home Help Search Login Register

+  Petrjr fórum
|-+  Společenské hry
| |-+  Deskové hry
| | |-+  Expres
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pages: [1] Go Down Print
Author Topic: Expres  (Read 14413 times)
Alnagon
Global Moderator
Štamgast
****
Offline Offline

Posts: 317


« on: 20.03.08, 10:11:55 »

 Včera mi byla Milanem zapůjčena hra Expres. Tato hra ne zcela zapadá mezi MSH, protože se jedná o spotřební hru. Hrací plán je po jednom zahrání znehodnocen a fakticky se příště už nedá použít.

 O co jde: máme hrací plán v podobě USA rozdělený do mnoha hexíků. Na šestatřiceti hexech jsou města. Cílem první části hry je propojit všechna města železniční sítí (případně několika nespojitými sítěmi). Ve druhé části se pak pořádají závody mezi náhodně vybranými městy s tím, že je pro hráče nevýhodné využívat tratě ostatních hráčů. Hra se hraje na několik závodů, kdy mezi jednotlivými závody mohou hráči platit nějaké body za zlepšování sítě. První dva hráči pak na konci závodu zase získají body jako odměnu. Cílem je samozřejmě získat resp. našetřit po posledním závodě maximum bodů.

 Myšlenka je to pěkná, co mne ale odrazuje je
1) to znehodnocení hracího plánu po závodě (což v době kopírek a tiskáren zase není takový problém, plán je černobílý, náklady na výrobu tedy minimální)
2) hra je příliš náhodná, jak stavění, tak pohyb při závodu, obojí je dáno hodem kostky. Možná by se ale pravidla dala nějak upravit, aby to bylo méně náhodné (například, že by se všichni hráči řídili jedním společným hodem, ale to by pak asi hodně záleželo na pořadí, ve kterém hrají.

 Každopádně až si budu chtít zahrát hru na stavění železnice, nejspíš se uchýlím k Trans Americe.
Logged
Neznalek
Občasný přispěvatel
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 96« Reply #1 on: 20.03.08, 21:53:21 »

Hodu kostou je ve hre dost, to ano, presto nahoda ovlivnuje hru mene nez se zda. Asi nejstrategictejsi (a z meho pohledu nejzabavnejsi) je prvni cast - tedy staveni zeleznice. Jde totiz o to, ze stavet tam, kde uz nekdo stavel je nakladnejsi a navic se neziskavaji bonusove body. V praxi to znamena promyslet, ktera mesta spojovat (a ktera nechat nepriteli) a reagovat na jeho rozhodnuti (a jeho stesti v kostkach) pripadnou zmenou strategie.
Jako maly jsem tuhle hru opravdu miloval.
Logged

Quis fuit, horrendos primus qui protulit enses? Quam ferus et vere ferreus ille fuit!
Who was the fist that forged the deadly blade? Of rugged steel his savage soul was made.
[Tibullus]
Alnagon
Global Moderator
Štamgast
****
Offline Offline

Posts: 317


« Reply #2 on: 21.03.08, 11:07:48 »

 Jasně, jako malý bych tu hru asi taky miloval, dneska už jsou ale herní možnosti někde jinde. Navrhuju si při nejbliší příležitosti zahrát zmiňovanou Trans Ameriku. Je to něco podobného, mohla by se ti líbit.
Logged
Pages: [1] Go Up Print 
Jump to:  


Login with username, password and session length

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.075 seconds with 18 queries.