Welcome, Guest. Please login or register.
25.04.19, 04:12:28
Home Help Search Login Register

+  Petrjr fórum
|-+  Společenské hry
| |-+  Karetní hry
| | |-+  Citadela
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pages: [1] Go Down Print
Author Topic: Citadela  (Read 14597 times)
Alnagon
Global Moderator
Štamgast

« on: 21.05.08, 15:42:22 »

Citadela je celkem jednoduchá karetní hra, kde základním principem je získávání karet budov a jakýchsi peněz a placení za vynášení karet.

Ve hře se navíc nachází karty postav, které mají každá nějakou speciální vlastnost.

Na začátku každého kola si začínající hráč vybere z aktuálně použitelných postav jednu (nejlépe tu, jejíž vlastnosti si myslí, že nejlépe zhodnotí) a zbytek postav dá k výběru dalšímu hráči.
 Karty budov mají pět barev. Většina z nich jsou pouze obyčejné budovy s nějakou cenou, která se rovná počtu bodů v závěrečném hodnocení, ale jedna barva(fialová) představuje speciální karty, kde každá z těchto budov má na sobě napsána pravidla, která se na tuhle budovu vztahují.

Hra je určena pro 2 až 7 hráčů a v každém z těchto počtů je poměrně slušně hratelná, jen samozřejmě čím více lidí, tím je hra zdlouhavější.

Co se mi na hře nelíbí, je princip postavy Žoldnéř. Pro vysvětlení popíšu všechny postavy. Každá postava má své pořadové číslo.

1. Mordýř - může zabít jinou postavu (tahle postava si nezahraje, ale maximálně jeden hráč ví, jestli je tato postava vůbec ve hře) -> tato postava poškodí jiného hráče a sobě nepomůže, ale aspoň má tu výhodu, že hraje jako první ze všech.

2. Zloděj - může okrást jednu postavu (tahle postava před svým tahem hráči zloděje předá všechny své peníze, ale viz výše)

3. Čaroděj - může si s jedním hráčem nebo bankem vyměnit karty

4. Král - v příštím kole začíná (a dostává peníze za všechny svoje vyložené žluté karty)

5. Kněz - dostává peníze za všechny svoje vyložené modré karty

6. Kupec - dostává navíc jeden zlaťák (ke standardním dvěma zlaťákům nebo jedné kartě) a taky za všechny svoje zelené karty

7. Stavitel - dostává navíc dvě karty a může postavit o dvě budovy víc

8. Žoldnéř - dostává peníze za všechny svoje vyložené červené karty a může někomu zbořit budovu za o 1 menší cenu -> v praxi se boří zpravidla "jedničková" budova, ale může se i stát, že žoldnéř za cenu své ztráty ublíží jednomu hráči, kterého "nemá rád" a sám z toho nemá žádnou výhodu, pouze tu nevýhodu, že za to platí.

« Last Edit: 22.05.08, 12:49:42 by Alnagon » Logged
Alnagon
Global Moderator
Štamgast

« Reply #1 on: 22.05.08, 10:56:20 »

Proč o Citadele mluvím: pořídil jsem si rozšíření, které hru obohacuje o spoustu nových fialových budov (minimálně jedna z nich je naprosto neužitečná, ale zábavná) a nové postavy - před hrou se vylosuje, které půjdou do hry a které si pro tuto hru odpočinou.

Rozšíření odhalilo jednu nesrovnalost v pravidlech, podle kterých jsme dosud hráli, proto vězte, až se mnou v budoucnu budete hrát Citadelu, neplatí pravidlo, že hráč nesmí vyložit více stejných budov. Smí a pokud má jednu konkrétní fialovou, tak dokonce výhodně.
L.Z.J.
Štamgast

« Reply #2 on: 22.05.08, 12:25:55 »

A ten Zbrojnoš je nějaká postava z toho rozšíření?

A těch víc stejných budov, to se vzalo kde, že se to nesmí? Já myslel, že je to z pravidel.

V každém případě je Citadela dobrá hra a zajímavá v různém počtu hráčů, opravdu od dvou do sedmi. A naše děti ji zvládají celkem rovnocenně se mnou, hlavně Anežka.
Alnagon
Global Moderator
Štamgast

« Reply #3 on: 22.05.08, 13:03:11 »

A ten Zbrojnoš je nějaká postava z toho rozšíření?
není, to je Žoldnéř

A těch víc stejných budov, to se vzalo kde, že se to nesmí? Já myslel, že je to z pravidel.
Jojo, z pravidel, ale nevím, jestli z těch, co mám doma, nebo jsem to vyčetl někde na netu, nebo je to v jiné edici, než mám doma. Kouknu na to. Každopádně jsem si jist, že první hry jsem hrál bez tohoto pravidla a pak jsem se dozvěděl, že existuje a s povděkem jsme kvitovali, že to zhodnocuje Čaroděje.

V každém případě je Citadela dobrá hra a zajímavá v různém počtu hráčů, opravdu od dvou do sedmi. A naše děti ji zvládají celkem rovnocenně se mnou, hlavně Anežka.

Ale jo, je to dobrá hra, jen je tam ten problém, že nběkdo může hrát blbě a zkazit tím hru jak sobě, tak i jinému hráči, kterého si vybere.
L.Z.J.
Štamgast

« Reply #4 on: 22.05.08, 14:07:12 »

Ale jo, je to dobrá hra, jen je tam ten problém, že nběkdo může hrát blbě a zkazit tím hru jak sobě, tak i jinému hráči, kterého si vybere.
Ale zase možnosti škodit jsou přece jenom limitované, i když máš pravdu, že Žoldnéř z toho má nemá nic přímo.
Napadá tě nějaká pravidlová varianta, která by to vyváženě nahrazovala? (Jako že dá o 1 víc a vezme si kartu do ruky? Ale na to je nějaká fialová stavba)
Alnagon
Global Moderator
Štamgast

« Reply #5 on: 22.05.08, 14:14:08 »

Ale zase možnosti škodit jsou přece jenom limitované, i když máš pravdu, že Žoldnéř z toho má nemá nic přímo.
Napadá tě nějaká pravidlová varianta, která by to vyváženě nahrazovala? (Jako že dá o 1 víc a vezme si kartu do ruky? Ale na to je nějaká fialová stavba)

Tohle výborně řeší postava číslo 8 z rozšíření, která se jmenuje Diplomat. Diplomat může jednomu hráči jednu budovu vyměnit za svou (a rozdíl ceny doplatit). To mi příjde férovější.
Alnagon
Global Moderator
Štamgast

« Reply #6 on: 14.10.11, 12:42:48 »

V poslední hře, kterou jsem hrál, se ta "závadnost" Žoldnéře ukázala v plné kráse:
 Jeden z hráčů vyložil svou osmou kartu, což znamená dohrání kola a konec hry. Poslední hráč v kole měl žoldnéře, postavil nějakou budovu a co čert nechtěl, zbyly mu peníze na to, aby někomu něco zbořil. Proč by to tedy neudělal, že? Jenomže ten, kdo už má osm karet nesmí být poškozen, logicky tedy je dobré zbourat budovu někomu, koho touto akcí majitel žoldnéře v závěrečném hodnocení předběhne, jenže nikdo takový ve hře nebyl. Tak prostě barák zboural někomu "náhodně" - ublíží někomu, kdo se už nemůže bránit a sám si tím nepomůže.
L.Z.J.
Štamgast

« Reply #7 on: 19.10.11, 16:53:16 »

JJ, žoldnéř je v tomhle dost na nic. Osobně je pro mě hlavně příjmem z červených staveb a strašákem proti stavění extra levných staveb (1, max. 2).
Ani jsem si nevšiml, že by to boření někdo nějak moc užíval jako významnou taktiku nebo si ho užíval.
Okrádání a zabíjení je proti tomu hodně drsné.
Pages: [1] Go Up Print 
Jump to:  

Login with username, password and session length